Numeris 1 Paaiškinimas už Michael Jackson's Death Mistyfikacja | Jo Vaikai

Liepos 17, 2009
admin

Per savaitę nuo Michael Jackson mirties, buvo yra begalinis suma komentarai nurodyti į tą faktą, kad "priežastis" kodėl Michael Jackson's mirties NĖRA Mistyfikacja yra todėl, kad jis "negali pakenkti jo vaikams", ir todėl jis myli juos per daug ". Norėčiau pasakyti, kad mes visiškai sutinka su šių pareiškimų, ir tikime, kad tai yra tiksli priežastis, kodėl Michael Jackson's mirtis buvo Mistyfikacja. Leiskite man paaiškinti.

Dieną Michael Jackson mirties, birželio 25, mums buvo pasakyta, beveik iš karto, kad jo mirtis buvo dėl Širdies arešto. Kaip dienų po jo mirties progresavo, mes buvo pateikta informacija, kad jo Heart Attack sukėlė didelio narkotikų vartojimo. Nors rezultatai du, galbūt trys skrodimus ir Michael Jackson kūno dar nebuvo išleista taip pat toksikologiją pranešimas pirmojo autopsiją, mes tik galėtų įvertinti informaciją, kad mes pasakė, kad unrelieable šaltinių ir Žiniasklaida ir tokių svetainių kaip TMZ.

Tačiau aš vis dar patinka ištirti priežastis, kodėl aš manau, jo vaikai yra numeris vienas priežasties jis yra gyvas.

Jei Michael Jackson iš tiesų priimti kokteilis narkotikų kiekvieną dieną, kas savo ruožtu sukelia širdies priepuolis, kaip jis galėtų daryti tai kaip tėvas? Suprantu, kad addicition yra kažkas, kad yra labai sunku įveikti, ir spręsti, tačiau, išskyrus keletą nedidelių incidentų, Michael Jackson Pranešama buvo puikus tėvas, duoti vaikams daug savo laiko ir visa, ką jie galėtų kada nors norėjo. Jei ataskaitoje "Jis niekada nebūtų sužeistas jo vaikai", iš tikrųjų yra tiesa, o aš tikiu, kad ji yra, tai kodėl gi jis vis turi comprimised savo sveikata taip, kad kiltų pavojus, paliekant juos be tėvo, ypač tokio jaunas?

Antra, jis nurodė, kad momentais po Michael Jackson buvo paskelbtas mirusiu ne UCLA Medical Center, Katherine Jackson paėmė vaikams pamatyti savo tėvą. (Nors nėra foto šį teiginį patvirtinančių įrodymų ir Katherine Jackson nebuvo matyti su vaikų ligoninėje ne visi.) Mes taip pat buvo pasakyta, kad į šeimos memorialinis prieš Valstybinis memorialinis į Staples Center, Michael Jackson, dukra, Paryžius, pateikė karoliai pusė širdies aplink savo tėvo kaklą, o ji wore kita pusė.

Jei Michael Jackson yra miręs, tada kaip būtų galima jo šeimos klausimu savo vaikus į trauminius patirties matyti savo tėvo kūnas ne kartą, bet du kartus? Antrą kartą vaikai matė savo kūną, jis jau buvo miręs per dvi savaites. Asmeniškai, nemanau, kad tai yra kažkas, kad Tėvas myli savo vaikus, tai būtų vertinama arba niekada sutikimą.

Mums taip pat sakė, kad dėl tos priežasties, kad Michailo Casket nebuvo atvira Casket į visuomenės memorialinis buvo nes jo veidas buvo zdruzgotany ir pažeistų per greičių dėžė ir gaivinimas. Turint omenyje, kad ši argumentacija yra visiškai beprasmiškas anyway, jei tai tiesa, tai kodėl žemėje galėtumėte imtis vyras vaikų jį pamatyti dar kartą? Rodomi jo vaikai jų miręs tėvas su bashed viršų susiduria ne vieną kartą, bet du kartus? I don't think so ... .. mėgo jų per daug, kad juos per kažką kaip trauminius kaip. Aš nuoširdžiai tikiu, kad bet kurio vaiko, kad turėjo kentėti kažką panašaus, kad neabejotinai bus randuotas gyvenimą.

Galutinis motyvai turiu atsarginę kopiją mano teorija kaip vaikai atrodė taip unbelieveably ramybės metu viešosios atminties. Atsiprašau man pasakė: taip, bet aš netgi pasakyti, kad "Prince Michael II, vyresnio net atrodė nuobodu kartais. Žinau, kad daugelis žmonių sako, kad kiekvienas sprendžia dalykus skirtingai, o galbūt jie tik šokas (nors aš ne kaltina juos svarsto they'd tiesiog turėjo kentėti matydami savo tėvo lavonas, antrą kartą). Bet jei žmonės yra bando pasakyti, kad trys vaikai yra susiję su jų tėvo mirties tuo pačiu ramioje ir surinkti būdu (išskyrus kalboje Paryžiuje davė atrodė labai papasakoti ir planuojamas ir buvo visiškai "ašarines mažiau), tada mes turime pasakyti, kad yra juokingi ieškinį. Parodykite man, bet vaikui, kad yra ramus, sudaro ir "nuobodu" per savo tėvo memorialinis be plyšių ar Szlochanie, su karstai prieš tuos, kurie buvo surengti įstaiga savo tėvo ... Abejoju norite rasti jokių.

Michael Jackson vaikai jo atminimo

Aš nuoširdžiai tikiu, kad vienintelis būdas Michael Jackson vaikai galėtų padarė per tą memorialinis taip lengvai ir neemocionalus ", taip pat ilgalaikis dviejų" Peržiūros "savo tėvo lavonas būtų, jei jų tėvas buvo net mortuo prasideda. Jie žino savo tėvą yra labai gyvas ir gerai, jie matė jo gyvas, nes jo "mirtis", ir jie žinos, kad bus su juo vėl.

Kaip jis galėtų tai padaryti savo vaikams? Mes kalbame apie žmogų, kuris nemato nieko blogo kabančios savo kūdikio iš viešbučio kambario langą, keturių istorijų virš žemės. "Mano gerbėjai norėjo pamatyti kūdikiams, todėl aš parodė jiems", Michael Jackson sakė kai apklausiamas apie incidentą. Jei Michaelis tikrai nemanė, kaip šis incidentas gali būti problema, tai nebūtų įmanoma ir prasminga, kad jis tikriausiai mano, kad nėra problemų su kad pasaulis manyti, kad jis miręs, o jis toliau gyventi ilgai ir atsipalaiduoti gyvenimo kitur ?

Stebėti šių vaikų per 2,4 ir 6 mėnesius. Garantija jie bus išsiųstas "mokyklos" ar gyvena užsienyje, kad "išeiti iš dėmesio" arba keletas tokių pateisinimu. Mes visi žinome, jie bus su savo tėvą vėl ... diligit jų daug, ir jis niekada nieko daryti, kad pažeisti jiems.

Tags: mirtis Hoax, padirbti Mirtis
Posted in Mistyfikacja mirties | Komentarai (171)

171 atsakymai į «№ 1 Paaiškinimas už Michael Jackson's Death Mistyfikacja | Jo vaikai"

 1. jackoisalive21 Says:

  sutiko, 110% sutinka. Esp pastaruosius bitų i sakė jis apie paskutinį pranešimą, kad po žiniasklaidos daroma kalbame apie jacksons "mirties" vaikams bus mysteriously išnyksta ir jei žiniasklaidos gauti sus jie tiesiog grįžti į jas unsus dar kartą.

  Prisiminkite mano žodžius. tikimės jūsų laiminga Michael I sutikti su ką darai ir i love you.

 2. dinamitas Says:

  Sutinku su visais, kas ką tik sakė: nė vienas iš šeimos barsto bet ašaros kas taip amžinai,
  Jaučiausi nesmagiai watchin memorialinis tiesiog didnt atrodo teisę į mane, ir dabar autopsijos rezultatai vėl 2 savaites WTF, nors tikrai ne, tiesa ateis ir anksčiau ar vėliau

 3. dinamitas Says:

  Lol literówka i reiškė tiesą bus išeiti anksčiau ar vėliau, aš taip pat išklausė daktaras vaikinas turi pakilo kažkur kitur vėl hmmmmmm

 4. jackoisalive21 Says:

  taip pat tiesiog norėjo pasakyti, pasveikinti atgal admin, malonu matyti tave atgal Keep up the great work tą svetainę ir tikimės, kad pamatyti daugiau pranešimų greičiau.

 5. Anxelica Says:

  Sveikiname šio puslapio. Aš visiškai sutinku su šia pranešimą. Vaikai buvo labai ramiai, o kai Paryžiuje kalbėjo atrodė papasakoti.

 6. lillina Says:

  ahahahah
  kad ne įrodyti!
  kiekvienas gali reaguoti į mirties labai skirtingai ...
  Žinoma daug mūsų verkti, bet man gali pasakyti ir kad kai kurie mano draugai ne kaip daryti, kad ir jie savo emocijas viduje .. bet man gali pasakyti, jie yra tiek daug!

 7. AliaX Says:

  Paryžius yra gera aktorė. Ji
  dominuoja visuomenės
  labai gerai, 12. Tai ne iš paprastųjų. Jos tėvas buvo įgudęs menininkas, kai jam buvo apie pusę savo amžiaus. Mergina vaidina svarbų vaidmenį šioje eskizas.

 8. Smiile1929 Says:

  Sutinku su Viskas U Said Administratorius .. I mean Tha Trys vaikai kur taip arti Vartojamas Tėvas .. Jis praleido daug laiko su jais ir Jo Abit Weird Kaip Latoya Arba Tha Šeimos nariai Pasakykite Tha Paryžius Has been crying Daug & Stuff & Kai U Žr Jos metu Tha memorialinis shes Ieško Fine .. = S.
  I mean I'm Sure Jei Jūsų Tikrai Uždaryti Su Jūsų tėvų .. Motina arba tėvas ir U praleidžia daug Bonding Time Kartu Tada Jūsų tėvų Leidimai Away .. U Ar Oviously Apčiuopkite Tikrai hurt & nepatenkintas U Know ir kai aš pamačiau Šios Kids Į Tha memorialinis Jie tiesiog atrodė Fine To Me .. O & Kai Paryžiuje buvo padaryti przemówieniem Ji pradėjo Crying Bet neputojantys Janet & Tha Kita Saugojamų Kalbėti Jos Norėdami Kalbėk .. I mean I Wouldn't pajėgų Vaikas vis dar Kalbėk Kai shes Crying & Stuff U Know ..
  Galėtų būti Me Thinking Like That .. I Don't Know Bet Jis Jus tikrai nemanė Teisė ir aš Tha Tiksli Same Thing .. Just give Jis Sporo Mėnesių Kai Everythings Per Tie vaikai Ar gonna dingsta .. Tada Tha Jacksons Would Be Like They've Gone "mokyklos" Whatever .. Atrodo Visai akivaizdu, kad Thats gonna happen .. Hmm.

 9. VanillaCream Says:

  Mano močiutė mirė, kai man buvo 10 metų. Mano senelis paėmė mane į atvirą Casket deatwatch. Aš pamačiau savo mirę granny be kvėpavimas, baltos odos, burnos atviros ir ankšta poziciją jos melsva (nagų ir panagių) rankose. Hell I'll never forget šios žiaurios scenos. Apie 3 metų. Aš turėjau Nightmares, aš pamačiau jos Casket į spintą, buvo baimės: granny mano lova greiferiniai mano kojų ir kt. Tačiau ne visi: mano senutė neturėjo traumų visą ir buvau išsigandęs vis.

  Administratorius: you're right, vaikams bus randuotas gyvenimą.
  Kitas variantas: vaikams buvo suteikta sedativum.

  Paryžius wore ir naszyjnik į paminklo, tai yra mėlynos dėmės suknelė, galite matyti, kai ji ant scenos. Aš pastebėjau, nes aš maniau jis buvo dėmė.

 10. VanillaCream Says:

  Ir Michael myli savo vaikus tikrai, sąžiningai ir giliai, ai jie.

 11. MJISALIVEEE Says:

  hi im naujo čia ir visiškai su Jumis sutinku 100% jums minties, kad šeima ir yra verkti savo akis iš ypač kai išgirsti MJ pabaigoje daina bus ir būti ten, bet niekas iš rūšiavimo tik padirbtų šaukiantį ypač vaikų jie atrodė nuobodu ir buvo kramtomoji guma ir neturėjo emocijų visais ir kai MJ sakė skausmus ir buvo sukrėstas i can t manote, kiek žmonių tiki, kad žiniasklaidos ir crap jie ateina su savo gettin kvailas dabar i Kno MJ yra gyvas kaip i tai jausmas ir kiekvienas girdėjote Jo unrealeased dainą savo vadinama vieta be pavadinimo labai keista, kad jis dabar dabar jis dar labiau prasme jis padirbtas jo mirties Heres nuorodą jei u havent išgirsti jį http:// www.thesun.co.uk/sol/homepage/showbiz/bizarre/2540324/Michael-Jackson-unreleased-song-found.html klausytis jo labai keistai ir išauga iki hoaxing jo mirties

 12. emmie Says:

  i understand what ur sayin administratorius, tačiau jie ir manau visi thefamily ir artimiesiems, kad buvo ten žino, jis yra gyvas, nes jei šeima sako, kad ji buvo atvira Casket nors turėjo būti ten, kad kiti žmonės pamatyti . Aš negaliu įsivaizduoti, visi jie yra jame. kai vartotojas proformed jis genuinly atrodė liūdnas ir verkti.

  ką tu plona Katherine papasakojo vaikams ten apie laidotuves ir kodėl jie turėjo dalyvauti it?

  būtų gerai, jei ten buvo parodyta paveikslėlyje, kad kažkas gali ir vertinti michael gyvas tada bus gera kietąjį įrodymas

  bet taip tiesa, ten niekada buvo nuotrauką vaikams su katherin arba anyother narys fsmily eiti į ligoninę, ir nors whould turite nuotrauką su spauda visų ten wouldnt miss erm, nebent jie buvo nuslėpti.

 13. emmie Says:

  @ lillina
  taip visi žmonės reaguoja skirtingai, bet ne visa šeima, ir tai ten yra 2 kartais emocijas ... ir tai net ir tada, kai Jermaine buvo dainuoti "šypsena" net jis atrodė taip, liūdna, bet ne ašaros

 14. Kopenhaga Says:

  Aš tikrai supainioti apie visa tai. Vieną dieną aš manau, jis yra gyvas ir kitą dieną aš believ jis mirė. Aš nesuprantu, ką jie ieško ne prie paminklo? Jie žiūri į jį - atrodo Paryžiuje - kas ji ieško? Vienas šioje svetainėje sako, kad infered nuotraukos buvo atsižvelgta MJ į atm? Aš nemačiau jų - jau kas čia girdėjai apie tai?

 15. dirtydiana Says:

  Aš visiškai sutinku su jų reakcijos į paminklo. Aš žinau, visi reaguoja į mirties skirtingai, tačiau visi trys? Nė vienas iš jų, įskaitant šeimos parodyti ne viena ašara rudenį. Are you kidding me? Į Casket sėdi dešinėje ten jums nežinant jūsų tėvas, gulėti, kad karstas? Esu gana tikras, Paryžiuje ir seniausių suprasti mirties. Aš neices ir nephews būtų Riebokšliai jų akys iš žinant tik nekilnojamojo patronuojanti jie žinojo ir buvo su visais savo gyvenimą gulėti, Casket mirę. Jie turbūt būtų juokinga.

 16. Girl21GER Says:

  Matydamas mirusiojo tavo tėvo atrodo keistai ... ir daryti du kartus ... Sutinku su jumis, ne vaikas galės tvarkyti kad.

  Aš maniau apie mokyklos stuff mane ir aš tikiu, kad jie bus priimti į slaptą vietą, kaip ir "organas" turi būti iš įtempta.

  Tačiau palyginti balkonas istoriją faking mirties mano natūra neteisinga man ... tai yra visiškai skirtingi dalykai

 17. momsword Says:

  Administratorius, Jūs (ir visi čia) gali rasti įdomių:

  Aš norėjau po šia tema, nes man nėra prasmės, kodėl jie delsimo ji.

  http://momsword.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2367:michael-jackson-autopsy-results-delayed-for-2-more-weeks&catid=1:latest-reviews&Itemid=50

  Michael Jackson Skrodimas vėluoja dar 2 savaites ... dabar tai kodėl?

 18. wndrwmn67 Says:

  Aš tikrai tikiuosi, kad jie būtų parodyti Michael vaikų dėl datos specialios Katherine ir Joe ne Jackson šeimos junginys. Jos interviu Džo ir Katherine, tačiau daugiausia buvo Džo, kuris kalbėjo. Jie vykti viduje ir rodo vaizdo kitas Jackson anūkas, kad Catherine yra ugdymas ir maniau, jie trumpai parodyti Paryžiuje, princas, ir antklodė, jei net ir tada tik rodo, kad jie buvo ten ir gera. Tačiau jie nepateikė.

 19. dinamitas Says:

  Kaip daug kartų jie gonna pateikti rezultatus ne tik gauti, o padaryti jau

 20. jackoisalive21 Says:

  žmonės reaguoja į mirties skirtingai taip blogai jums, kad ne vienas asmuo visai nusispjauti šeimos šaukiantį, net Marlon (nežinote, jei ji buvo jam) šaukiantį kalbėdami apie Michael ... give me a break!

  Kai vaikai buvo etape jie šypsokis ir dainuoti kartu kaip broliai ir seserys buvo. Katherine buvo tik viena, kad atrodė nuotoliniu liūdna.

  Usher WS BAD! yes but i dont think jis žino apie pasijuokti.

  Dzieciaki atrodė nuobodu ir buvo kramtomoji guma (The Boys) THROUGHTOUT the whole thing, tikrai žinau, aš WOULDNT nuobodžiauti AT MY freaking DADS pamiršta.

  jiems tikrai michael pats paaiškino, kad tai iš anksto, kad jie pasirengę

 21. Synthara Says:

  Does anybody know kai "įstaiga" (?) Yra? Galėtų būti šiek tiek nemandagus, nėra jam palaidotas po beveik mėnesį, o aš nežinau, kas yra tikrai gera priežastis, dėl kurios tai padarė dar gali būti.

 22. ilprincipe Says:

  @ # 11: Aš girdėjau dainą .... O Am I wrong? Suprantu, visada "Paimkite mane į vietą be no name"
  Tai keista. Kas žino, kai tai daina tikrai buvo parašyta ir sudėtį ... Gal MJ parašė dvi savaites ir kartu su draudimo Nastroić iš "Amerikos" ... niekas nežino ...
  @ Admnin: Dėkojame už mokslinius tyrimus ir atidžiai stebėti, ir viskas, kas yra susiję su MJS "Mirtis"
  @ Momsword: Aš išgirdau apie šį rytą. Jei lyginti MJs atveju Anna-Nicole Smith ar Heath Ledger => abi buvo perdozavus narkotikų / tabletes ir tt
  Į skrodimus buvo tik šiek tiek dienų ir ne daugiau kaip 4 savaites ar ilgiau ...
  Aš labai skeptiškai.
  Does anyone know rezultatus, Autopsie kuris buvo atliktas privačiai Jackson šeima?

 23. Nancy Says:

  I Totally agree SU VISOS powiedziałeś ŠIAME TEORIJA!

 24. grecialove Says:

  ir pamatė mano močiutė mirė dėl karsto ir yra yra 3 metų ir aš vis dar bijai, nekalbant ir matė kiti mano močiutė mirę automobilių avarijos su skaldytų galva .. ir jis buvo tiek daug painfull .... .

  ir sutinka su šio pranešimo I can think vaikui beins taip ramiai šioje! i tai jie didnt riksmas ne visus .. per visą naktį ...
  Paklausti, kodėl,

 25. VanillaCream Says:

  Teisė DirtyDiana: "Dėl Casket sėdi dešinėje ten jums nežinant jūsų tėvas, gulėti, kad konteineris" - ir jūs išgirsite dainas iš savo tėvo dar girdi savo tėvo umiłowany BALSAS sakydamas: "Jūs ten ..." (jei ne anksčiau tai būti momentas, kai pradeda verkti)?
  Ir dar ne ašaros?

 26. dinamitas Says:

  Latoya sakė, kad rezultatai bus skandalingas kiekvienam, nesvarbu, kokia ji reiškia tos idk

 27. dinamitas Says:

  Ji pat tarkime 2 pasakė jis adatą ženklus rankas ir kaklo kad istorija iš saulė todėl buvo tikriausiai Hernė

 28. Helia Says:

  Na, aš esu vienas iš šių žmonių, kurie sako, kad jis mirė, nes jis norėjo juos kenčia pateikė tarsi savo tėvo mirties, ir aš vis dar, nes teigia, šiame tekste yra visiškai nuvalkiotas. Jis yra tik kaip kažkas labai stengiasi mus įtikinti, kad jis gyvas. Nežinau, ar jūs stebėjo memorialinis su daug dėmesio, tačiau antklodė buvo ašaros dėl savo veido į antrą pusę Manau memorialinis ir Paryžiuje nebuvo etapo Savo kalboje ... jis buvo visiškai realus. Ir jūs matėte Janet oder Michael Motinos? Ir Marlon Jackson? Yra žmonės, kurie nenori verkti prieš visą pasaulį ... Aš galiu įsivaizduoti, jie padarė viską, ramybę. Aš galiu įsivaizduoti, kad Michaelis papasakojo vieną kartą, jei jis miršta jie neturėtų verkti jam sukelti jis su angelais.
  Atsiprašome, bet jis mirė.

  PTL

 29. emmie Says:

  ir net verkti, kai i was watching it ir kai kameros, kai apie 2 jo karsto ir aš tik fan.i vidutinis i kai mano nan mirė ir nuvyko į ligoninę ir pamatė ją, ji dar buvo šilta gauti šalto ir turėjo skysto ateinančiais iš savo burnos, i couldnt stop crying ir netgi laidotuves i was crying tiek tik žinant ji ten ir I WÜD niekada jos vėl. taip, kaip yra šeimos didnt parodyti emocija

 30. Narkozė Says:

  Daugiau į klausimą?
  Pasak policijos šaltinio, Michaelis turėjo plačią saugumo sistemą ir aplink namą, įrašymas 24 / 7, kas vyksta. Taigi turi būti vaizdo medžiaga iš paskutinių valandų MJ, kol jis mirė. Tačiau juostos yra prarasta! Taip pat yra juoda skylė vaizdo medžiaga, kuri buvo saugomi kompiuteriuose. Policija turėtų padaryti viską, kad sužinoti, kur medžiaga liko ...

 31. Brooklyn Says:

  Norėdami Kopenhaga,

  Aš pastebėjau, kad taip pat .... Kas buvo visi jie ieško ne?

 32. Sosh Says:

  Jis buvo ne tik vaikai, kurie nerodė jokios kalno. Taip pat jo brolių yra laughing at memorialinis whil visų nuolatinių scenoje su paskutiniais dvi dainas. Als ieškoti Brooke Shields, kai "šokiai" į dainas. Neatrodo, kad tai būtų liūdna, kai ji buvo, o kalbant.

  Bet kas, gandai, kad Michael nebuvo messed up, bet ieškome kaip jis miega. Maniau, kad vaikai pamatė, kad versija kūno.

 33. jackoisalive21 Says:

  versija kūnas? taip, nes, kai žmonės miršta yra skirtingos versijos, OH CMON!

  MICHAEL IS ALIVE!
  visų šių teorijų prasmę, spaudoje buvo šeriami mums nieko bet crap sudarančių Daug Kakavos apie Debbie Rowe ir malonę (The Nanny) ir visa tai kitų šiukšlių.

  nėra būdas michael mirė tiesiog doesnt pridėti. jiems ne neigimas jiems pažvelgti į faktus!

 34. emo_pinkt Says:

  Kai aš žiūrėdavau memorialinis Pamenu pasakojo mano motina ir sesuo, kad I dont think niekam ne memroial atrodė tikra. Jie buvau pamišęs .. aš tik kinda pamiršau apie tai.

 35. MariannaB Says:

  O rezultatai bus patvirtinti, kad plačiajai visuomenei, kad jis buvo nužudyti su perdozavus vaistus. Doc turės geriausių advokatų JAV ir jis bus avarija pabaigos. Taigi draudimas gali būti reikalaujama (kaip tai buvo ne natūralios mirties), kad apimtų visus pinigų lūkesčius ir aplinka (šeima įtraukta). Taigi visiems bus išmokėta.

  Pjauti.

  Kaip tonų nežinoma daiktai buvo išvežti iš namų (pavadintą "žaislų vaikams" prieš policija patikrino namas, bus kilometrų Unreleased dainas, video ir pakankamai medžiagos gyventi jame pardavimų visada ir per amžius.

  Antroji kova prasidės šių užsiliko.

  Tuo tarpu vaikų byla išspręsta ir žiniasklaidos nuraminti.

  Per vienerius metus, viskas turėtų būti atsiskaitoma už ramią ateitį.

  Į autopsiją tikrai bus atskleisti narkotikų perdozavimo.
  Joks kitas rezultatas įmanoma siekiant gauti draudimo pinigus.

 36. emmie Says:

  kai mano nan miršta ir visada pažvelgė į dangų. jei jis yra miręs jie tikriausiai buvo žiūrint į dangų, jei ne i dont no

 37. ilprincipe Says:

  Sutinku su dauguma iš jūsų. Aš taip pat mačiau mano senutė į Skrynia. Tai buvo labai traumuos mane
  beje šiame kietajame laiko tada ir lydėjo MJs "Jūs ten" .... ji sumažėjo 1993 m. ir ši giesmė buvo didelis ir vokiečių žemėlapiuose.
  Išlaikyti savo išvadą. Jis nėra miręs. Jei jis kada nors sugrįš, kaip mes visi žinojo jį? Nežinau .. bet manau ne.
  Vadinamosios "Unreleased" dainas gali būti keletas clues už savų. Taigi stebėti dainų!
  Ar ne manote, kad viskas, kas TMZ, CNN ir tt stengiamės Jums tikėti.
  Geltona spauda yra ne Evangelijos tiesos. Nepamirškite, kad

 38. barnicals07 Says:

  Sveiki, tai bus mano pirmoji paštu Esu naujas narys. Pirmiausia dėkojame admin įkuriantis
  forumas, skirtas šio disscussion, kaip tik aš girdėjau
  Jackson mirė aš automatiškai minties "Bollocks siekiant, kad jis gyvas, gyvenančių saloje su visais milijonai iš savo išparduoti kelionė", todėl ačiū, kad pranešėte mums Pesimistai išlieti mūsų nusivylimas likeminded žmonių, aš diskusijomis su draugais, jie mato ką jie nori matyti, matau, ką aš noriu pamatyti per. Visi jūs žinutes (gerai, dažniausiai) turi didelį kiekį logikos jiems, kad jie pašarų mano Patologinės facianation. Nors aš turiu įrodinėti, kai jūs punktų, kai kurie iš jų yra taip toli paimti (dar plausable) patiko, ką pasakė apie ten kuris yra "originalas" MJ kurio mirė 1984 m. ir buvo pakeistas lookalike ir toliau gabenamų dėl ženklo MJ uždirbti ... plauseable, bet vis tiek juokingas, atminkite, I'm not a mj obsesyjny, kurie stengiasi atmesti visus Jums pretenzijų, nes daugelis jų atrodo visiškai logiška, išskyrus tai, kas išdėstyta, aš žinau messed up shit atsitiks, bet, kad teiginys yra tiesiog beprotybė. Aš einu dieną beliving, kad jis mirė, ir tada kažkas atsitinka, kad aš manau, jis yra gyvas, aš sutinku su kuo nors kitu, kad tam tikrų įrodymų nereikia. Yra skylutes taip pat, kad "tai yra tai skelbimas, aš fasinated su paštu, bet tai, kas jums yra sakoma, kad kažkas turėjo plastiko surgary ieškoti identiškas jam, žinoma, už tokią kainą, kas būtų, kad asmuo, iki šiol ? Sit patalpoje su milijonais dollas ieško kaip mj? Tai atrodo EXTREAMLY vargu ... o ką buvo kalbama apie jos gavo mirtinai serga asmuo gauti plastikinės surgary užpildyti kaip savo kūną ... jie siurblys, kad asmuo su narkotikais mesti į išsiuntė? Buvo asmenį pačiu asmenį pateikiamas tai ji skelbimu? Arba multipul lookalikes ... ką jūs manote apie ...

 39. goslinger1 Says:

  Sutinku su šio paštu! Nice work!

  Aš verkti akis iš žiūri, kad paminklo. Aš paprastai don't cry labai lengvai, bet tai buvo taip, emocinis man. Aš negalėjo padėti.

  Buvau išsigandęs (ir įsiskolinęs ne save), kad aš daugiau emocinės nei savo šeimai! Brooke Shields buvo vienintelis asmuo, kuris buvo rozerwana kaip aš. Tai neturėtų stebinti mane, kaip aš ne manau, Michael leistų seną vaikystės draugas savo "linijos" dalykų, jei jis etape apgaulė.

  Tai mano tikėjimas, kad Michael nepaliks savo vaikais, jis lengvai užmaskuoti save arba chirurgijos sukurti naują persona. Tokiu būdu jis galėtų aplankyti savo vaikams tiek, kiek jis norėtų be pastebėta ir pripažinta. Jei apsvarstyti šią galimybę, tai kodėl gi ne jis stadijoje jo mirties? Jis vis dar galės pamatyti jo šeimai ir vaikams savo laisvalaikį.

  Beje, jis nenorėjo galvoti apie turintys chirurgija. Jis padarė daug kartų prieš ir myli Slėpti ir fooling žmonių!

 40. jackoisalive21 Says:

  sutinku su paskutiniais paštu.

  ** MANO imtis ĮVYKIAI **

  Birželis 25 Michael didžiųjų dieną jis "miršta" in LA

  Ventiliatoriai Šokas, spekuliacijos dėl mirties stovai kaip jis buvo paskelbtas mirties priežastis nežinoma

  Savaitės leidimas, viešojo ir privataus memorialus apie pačią dieną, be emocijų rodomas

  Daugiau savaites praeiti, mes autopsijos rezultatais ... atskleidžia tai, ką mes jau žinome .. mirties perdozavimo

  AEG ieškinį draudimo pinigus, pasaulis yra šoko daugiau spekuliacijos pakyla

  Mags ir grynasis puzzes su Michael Jackson naujienų mėnesius atvykti, kol jis galutinai atsiskaitys žemyn, šeimos liko taikos.

  Vaikai išnyksta būti su savo tėvu, kuris prašo jų per šiuos ir pasakykite jiems, kad jis praleidžia jiems ir baudos, Jacksons sudaro pretekstą vaikams nėra aplink

  Michael yra normalus taikaus gyvenimo ..

  Jis negali grįžti!
  būtų pernelyg messed up pasitikėjimą manimi.

  mintis?

 41. jackoisalive21 Says:

  ** Klaidų **

  MAGS ir grynasis buzzes, ne puzzes

  jų tėvas prašo jų per šį tie

 42. sita Says:

  "I LOVE YOU ADMIN, iš širdies" Michaelis galėtų papasakoti.

 43. dora5132 Says:

  mariannaB, ir sutampa su viskas, kas yra jūsų post.the vaikams ketinate persikelti, taip Joe Jackson pareiškimą apie Pasaulis tour.while šis turas bus visuomenei būti šeriami keletas BS apie juos vyksta missing.i netiki už vieną minutę, kad MJ yra dead.why jis dar nėra Buried? kodėl yra tox atsižvelgdama taip ilgai? kažkas yra ne teisė! šeimos neturėtų būti leidžiama michael namuose be LAPD.

 44. dora5132 Says:

  mariannaB, ir sutampa su viskas, kas yra jūsų post.the vaikams ketinate persikelti, taip Joe Jackson pareiškimą apie Pasaulis tour.while šis turas bus visuomenei būti šeriami keletas BS apie juos vyksta missing.i netiki už vieną minutę, kad MJ yra dead.why jis dar nėra Buried? kodėl yra tox atsižvelgdama taip ilgai? kažkas yra ne teisė! šeimos neturėtų būti leidžiama michael namuose be LAPD.

 45. Narkozė Says:

  The Jacksons labai religinių (krikščionių / Jehova 'ai Liudytojai Manau, nors jo brolis Jermaine buvo konvertuoti į islamą), kad visi, kad "ieško" padaryti su "prašo" strengh ir ponai ir tokią medžiagą manau. (Atminkite, visos vadinamosios Reverends prie paminklo?)

 46. sita Says:

  ir dont pamiršti: ŽIŪRĖTI SU Your Heart

 47. Kopenhaga Says:

  Tą pačią nuotrauką Latoya yra šypsokis jai didelis skrybėlę ... Aš taip pat pastebėjo, jis buvo beveik per tamsiai į atm bet mintis buvo gerbti žmonių gedėjimas bet aš pastebėjau, kad niekas už Jackson klanas buvo krzycząc arba. Dukart słyszę asmeniui skambinti iš Michael. Tai buvo tas pats asmuo becauce balsas buvo toks pat ...? Aš taip pat pastebėjo, kad kai žmonės išėjo iš privataus atm paslaugų jų bodylanguage neįrodė, kad jie buvo żałoby. Mačiau viena moteris yra labiau suinteresuotos rodyti kita moteris, ką ji savo shoppingbag ..., kad buvo labai weird?

 48. hesalive Says:

  oh yeah .. Vaikams bus išsiųstas kažkur, im 100% positive.an širdyje apyrankė bus prisijungė dar kartą

 49. Dita Says:

  Labas! Tai pirmas kartas, kad aš rašau ir visada vadovaukitės svetainėje kiekvieną dieną. Kaip ir daugelis čia, manau, kad Michaelis gyvena kažkur. Viskas yra labai keista ir paslaptinga nuo tos dienos, birželio 25. Aš perskaičiau komentarus ir narkozės komentarų apie apsaugos sistemą namuose Michael: Kur yra juostos iš apsaugos kamerų? Jei jie atvyko, kad tikrai yra labai keista. Aš turiu daug klausimų: Kodėl policija nėra abejonių darbuotojų namuose? Pirmasis autopsijos rezultatais išėjo tą pačią dieną ir gydytojas pasakė, kad jis nerado nieko, šeimos prašė leidimo pateikti antrą autopsijos ir kad atsižvelgiant taip ilgai palikti rezultatas? Jie sako, kad įstaiga yra kapines, aš manau, kad spauda yra muitas ten niekas matė šį ateinančiais karstai? Kodėl gi ne policija uždraudė namuose, kai greitosios pagalbos paliko namus Michael? Dr Murray turi kalbėti su policija ir pasakė, nebuvo laikoma įtartinu, tačiau liudytojas, dabar policija po to, kai jį vėl ir dermatologas dr Klein. Kas atsitiko? Ar tai policija net tyrimą? Kodėl nėra vaizdo kelionę į greitosios į ligoninę? Ši įstaiga buvo paimtas iš malūnsparnio (Kodėl ne vairuoti?) Tarnyba koroneris į pirmąjį lavonas? Kodėl autopsijos nebuvo atliktas į ligoninę? Nes aš tikiu, kad kas ligoninėje yra koroneris ir šaldytuve palaikyti kūno. Vakar aš ieškojau ne vieną nuotrauką Michael "mirę", kad paveikslėlyje viduje greitosios pagalbos ir aš ne vienas asmuo, tai: E'Casanova. Kas tai yra žmogus, kuris atrodo padengti Michael rodomi ceremoniją? Aš pamačiau savo nuotrauką į tam tikras svetainių. Ši istorija dieną Michael tiesa? Ar policija nemano, kad Michaelis galėjo suklastoti savo mirties? Kas žinojo planą siekiant padėti Michael ir kas, kad? Manau nedaugelio žmonių ir vertus jiems pinigus dislokuojamą ir bendradarbiauti. Atsiprašome, bet jis tikrai yra labai paini ir paslaptinga man, ir aš tikiu, kad daug čia. Palaipsniui mes visi prisijungti ir išvadas. Atsiprašome už milžinišką paštu! garsiai juoktis!

 50. auntygrace Says:

  Aš visiškai sutinku su teorija! kai aš išgirsti apie MJ mirties aš iškart pajuto, kad ten buvo kažkas negerai. Aš tai aš tikrai ne vienas iš jo gerbėjų, aš tik taip, kaip jo muzika, bet vis dėlto aš tikrai buvo jausmas, kad kažkas buvo keista ... keletą dienų aš pagaliau pripažino, kad MJ przeminal. then I watched the memorial and it made it clear for me: michael jackson is not dead! i mean you are absolutely right by saying that the children behaved in a strange way, the whole Jackson family did. I just was there in front of the TV crying a lot (and again, I am not a fan!) and his children were sitting there as if they were just thinking “when is all this over, it's sooo boring, like maths at school!”. it was really strange… I've though about a few things and I agree with most of the theories on this side, and I do believe that MJ is alive. but I also noticed, that if the memorial was just a “show”, than really a lot of people must have known that MJ is alive in order to plan all that and to make it real. I think it must be very difficult to keep such a secret… I mean sooner or later someone must lose a word and reveal everything, don't you think?! and I don't understand because MJ hasn't be buried jet. and the delay of he of the autopsy results is too very, very strange! I seems as if they aren't done with the planning yet. it's just crazy, they all want us to believe that MJ is dead, but with all their actions they just support our theories that something must be wrong. don't they realize that?!
  I mean, OK, MJ faked his death because he didn't want to be in the media anymore, because he probably knew that with the tour starting, the media would only talk about him and so on, but look at the situation now: no matter which channel I am watching at, MJ is the main topic, it's just MJ here, MJ there and every day new stories come up, all kind of stories and some of theme are really personal and so on. I think if I was MJ, I didn't want the media to talk about me like that and inventing such stupid stories about me, that I am gay and that my dad hit me so much that I became sterile. I just couldn't handle all these stories and would try to make a cut. I mean what is MJ thinking about all that?
  however, I will continue following the news and all that, because I want to know what will happen next and to which conclusion they all come. I'll wait and see…

  greetings from Germany (and therefore sorry for the possibly bad English…)
  grace

  Ps. some of you were wondering what the people and especially the kids were looking up to at the memorial: I just think they looked up to heaven, symbolically for the place where their father is now.

 51. VanillaCream Says:

  Michael´s house was a crime scene, right? So the police had to save the crime scene immediately but they didn´t right? So the evidences against this Doc are not worth the paperbag of transport. Am I right?

  I don´t know the right words, hope you unterstand what i mean.

 52. charliechaplin Says:

  Here's the picture of Paris wearing the necklace at the Memorial:

  http://www.ok.co.uk/celebnews/view/12159/Paris-Jackson-s-tribute-necklace/

 53. Nancy Says:

  I can't figure out how you would not cry if you know that your father is lying in his coffin over there….You immediately would start to cry when you turn around and look at his coffin because immediately will come memories in your head and there is no way to don't start to cry but THEY-THE CHILDREN didn't break off ANY TEAR!!!!!!!!!

 54. lovelidae Says:

  Admin, I believe this theory all the way. My sister is in the same age group as Prince Michael I & Paris and she would be more than capable of understanding such a complex plot. As a matter of fact she has come up with some of the same theories as you guys and has studied Michael so closely that she can go through pictures and spot the real Michael from his impersonators. So I definitely believe that the children have some clue as to what is going on. All through the memorial the children kept looking up. I think MJ was at that memorial and told them where he would be in case they needed some courage to be strong (they eldest two knew that daddy wasn't far away). All those reports about the kids seeing their father's body came from Latoya Jackson, COME ON PEOPLE SINCE WHEN HAS LATOYA JACKSON BEEN A CREDIBLE SOURCE OF MJ INFORMATION. I don't trust her as far as I can throw her, she tried to throw MJ under the proverbial bus during the child molestation trials (which I never thought he was guilty of). So, if you are reading this my dear Michael know that I love you and completely support your decision. You have left enough clues for your true fans and I know that you are alive and well. I pray that all this stuff quickly disappears from the media so that you can be reunited with the 3 loves of your life, your children. I love you and pray for you everyday. I have always appreciated your courage, love, kindness, beauty, and bravery. I love you always MJ!

 55. melia8383 Says:

  I think he's still alive, hopefully.
  It doesn't make since that they delayed the autopsy for another 2 weeks? Kodėl? I think the people that comes on the website saying he's dead! Give it a rest! Those are the people that want to put doubt in your mind, they want you to second guess yourself.Any other celebrity would be open and shut guess, I mean Anna Nicole test did not take this long! And I doubt he was addicted to anything, within the recent years of course. There's so many stories out there about his “death” it's crazy!
  But yeah I do believe that when the autopsy reports come back, it's going to report that it was a drug overdose, I can see it coming, I believe he's alive though.

 56. martha Says:

  emo-pinkt that was exactly what I thought after watching it and I said the very same thing to my boyfriend. but then I thought that sth is wrong with me. Now I see it wasnt only me…

 57. Wendy Darling Says:

  The only point that make me lose hopes about the hoax was the kids at memorial, but maybe the only way to make the plot belivable to everyone was showing the kids.
  In any case, to the media, the public presence of his own kids,so well educated and charming as they are, has cleaned in some way his image as a good father.
  I don´t think Paris was acting, she was really moved because she would know that his father is doing somethig difficult, and she was talking about her love for him. She´s only a child.

 58. Lenora Says:

  Every day I am most certain that MJ is still alive. According to TMZ the autopsy reports will delay again and I wonder why? Is the body which was taken to hospital and than to coroner realy MJ's? I just remember that a couple years ago our media (I am from Slovenia) reported that Michael bought a golden plated casket which was delivered to Neverland- so that makes me beleive that he was planing his own dead long time ago. And there is a picture of memo on TMZ – MJ drug pictures – where some doctor uses words This is it – read it, it is interesting. Everything is so strange.
  With all respect to the Michael's cute kids, I must say they all looks like they are at the baseball game not at their father memorial. Some of Jackson family said that Michael's face was damaged because of CPR he received, and than let the kids seeing him like that. I don't belive it. Unfortunately, I don't beleive a word what latoya said. She was paid for that interwiev, and it looks like she is a money grabber too. She also accused Michael that he is a child molestor, so this don't need any comment.

 59. feyaya Says:

  i have never lost anyone very close to me, and my heart goes out to all of you who have lost a loved one. but i can say with 100% certainty that if i lost a loved one, i would lose it in general. i'm 25 but i cannot fathom seeing someone i love in a casket, let alose losing them to being with. so, how much more these 3 kids, all below the age of 12? it doesn't make any sense. even as prince was sitting there looking bored out of his mind, paris sat there with such a look of serenity; as if everything was fine and ok. i do believe michael is alive, and this is just one of the things that supports the idea.

  it is no surprise that the autopsy results have been postponed yet again. i think it's all part of the ploy; the further things are put off, the more time is bought for the hoax. either that, or time is being bought for a possible case of homicide but nonetheless, i'm not losing hope that michael is alive

 60. fm89 Says:

  I also agree with this,on top of this according to the C4 Doc what happend in the last days aired the other day, they paint the picture that he was taking drugs for long periods, and that he died when he tried to stop taking them days before comming to the uk.

  in the program it also showed him training with the Hulk (sorry i forgot his name) , however before the memorial when sky news were questioning the “Hulk” (his personal trainer who was getting him ready for the concerts, he also got him ready for the history tour) He said there was no injection marks etc and no signs of him being on drugs at all.

  so was he or was he not on drugs, i know in hollywood its very common, but as you said, he has a family etc, and im sure AEG would not be happy with him taking drugs with so much money and reputation on the line?

 61. Smiile1929 Says:

  Okay Some People May Think Mj's Dead ..
  But If U Think About Tha Whole Thing From When It Started Till Now .. Alot Of Things Don't Make Sense .. Somethings Jus Not Right About It .. Yeah I Might Be ”Loosing My Mind” But Its True Though .. At Tha Memorial Something Just Wasn't Right .. Might Be Just Me But When Your Having A Memorial For Someone .. U Feel Each Others Pain & See How Sad They Are U Know But Mj's Funeral .. It Jus Looked Completely Fake To Me .. =S .

 62. artisticflare Says:

  i just love this site, i think Michael is alive too, but how awfull to have to go this far for a bit of peace and quiet!! i mean WTF! i was shocked at first when my 23 yr old son told me at midnight Michael Jackson was dead i just couldnt belive it! i was so upset i cried for days i mean come on i am a 56 yr old fan who was 6yrs old when Michaekl was born, i was bought up on Mowtown i lived slept and ate it!! But as the weeks are going by i really do belive it is all a hoax, and i really hope Michael is not dead! I think we probably wouldnt recognise the Michael we all came to know and love, i wouldnt be suprised if he had more plastic surgery to change his face completely! I agree what you are saying about the drug overdose to get the insurance money there is no other way. But i wish they would sort the children out and get them settled with Katherine or Janet already! Now what we have to look forward to is new songs being released on Michaels Birhtday and at Christmas1!

 63. Shauna Says:

  I am about 75% sure Michael isn't dead. I agree with the statements about the children looking bored at the memorial. I think Paris was coached on what to say and do. She was fine before and after her breakdown on stage. I don't blame him at all for faking his death.I would have done it years ago. Maybe he can finally get some peace for once in his life. I love Michael and I wish him the best wherever he is.

 64. jpresley Says:

  At the end of the day, only time will tell if our theories, speculations, and hopes are indeed correct. If the kids end up in 'boarding school' out of the country or just essentially vanish altogether. I also think it's going to be extremely important how all the legal stuff works out. Admin, thanks for addressing my previous query re the kids with your most recent post. Now, what's your take on Conrad Murray (sleazeball that he is) and Dr. Klein? What if they end up facing criminal charges? Also, would someone PLEASE explain (or offer a theory) on how a man who is 5′11, weighing only 112 lbs (for those reading this out of the US – sorry, I don't know the conversion of that to metric, but trust it is considered anorexic by any definition and I would hazard a guess not far from death)and injesting upwards of 50 pills a day in ADDITION to regular injections of demerol and propofol PASSED a rigorous 4 or 5 hour physical?? That simply does NOT, NOT, NOT make sense. I do think that MJ had a dependancy on prescribed meds, not even going to debate that, but COME ON! Seriously??!

 65. nina Says:

  Sorry for my English, but I am from Romania, and although I understand very well, I can 't say the same about my written English , I hope you will understand … Here is what I think about the reasons to MJ hoax deth:
  1.What he can do to return in the attention of all, globally? the concerts were not enough for the attention he need.
  2.How much longer could he hide kids? They are teenagers (2) and want a life of their own …
  3.He's Music… wonderful, brilliant … must heard it again …
  4.Debts must be paid …..
  5.50 concerts are too much even for him ..
  6.Then silence which he need and never known …
  Now evidence:
  -the discourse O2 arena: \ “This is it! Tai ji! Final curtain call!… I love you , I really do… \”He wanted to announce us …
  -the secret that took place in all though his whole life was in the papers ..
  -Absences memorable from his funeral ….
  -delay funeral …etc.etc … it leads to the same conclusion: he is still alive!
  But above all… :
  Michael, you always say : look with your heart … Our hearts sees, understand, accept and … loves you. THANK YOU for all your life! You need rest and you deserved.
  Take care of yourself wherever you are!
  I love you more !

  Thank you admin. For this hope…

 66. Jessie Dai Says:

  I totally agree with what you said. Your analysis is so reasonable. After seeing the memorial, I thought Paris could not tell a lie. But after looking at your words, I began to understand. It is true Prince looked quite different from others and just like he was bored of it.
  I really hope Michael is still alive!
  I love you!

 67. dani Says:

  These children in public are not his real children. How come they are all so white. I know Mike has vitiligo but that doesn't affect the genes. These children are actors and Mike left America 3 weeks ago with his real children that the world has never seen before. He would never ever show his real kids in public. NEVER. He knows that these sharks would eat them.
  And by the way the eldest boy looks exactly like me. No joke. My mother said the same!!
  Have a nice day!

 68. Perfume Says:

  Hello from South Africa all…in response to his kids being behind the “death hoax” one question…children cant keep secrets, and if they are in it then soon or later the truth will come out…speaking of not showing emotions when my Mom died I was 16 and everyday I went to school, came back and nobody knew that I had lost my Mom, I would come home from school expecting her to be there and would sit on her bed weeping my heart out, did this everyday u until her funeral the only time I did cry publicly was when the coffin was being lowered into the ground that is when it hit me the finality of her death…..MJ loved his kids more than anything in this world, I doubt he would of let his kids onto the secret, I am not being negative here dont get me wrong, just stating the obvious, I think he would of told someone very dear to him as to what he was going to do, as he knew the media had a love/hate relationship with him, even know weeks after his “death” they cant get enough of him even if it means they are falsley giving reports, they are even digging up old news cause they dont have much to say about him right now, and wherever he is he must be sitting back and screaming with laughter knowing that the media right now is the biggest fools…..my observation he wont let LaToya into it cause she is not to be trusted, he wont let his Dad into it cause they did not have a good relationship, if he would let someone into it then it would be either Janet or his Mom, the rest of the family, I cant see him letting them into the biggest secret of his life…just an observation….AEG would be in on it knowing they will get millions off him for the rest of their lives

 69. loveandpeace Says:

  Great post, i agree 100%. Those kids saw how it was in public with him. When they would go to a toystor, they would get bombarded with paparazzi outside, and then they go inside, they get bombarded with fans who want picture or autographs. Neither of them could of liked that, they had no life. They just wanted to be free, and live normal.

 70. Funkey Says:

  MJ realeased this song after his “death” i think the words the media is looping says something. Take a listen http://www.youtube.com/watch?v=JSg0bbQM7D0&feature=related

  My question with all the music kept under lock and key why this song?

 71. Bee Says:

  Thanks for posting this, it's been exactly my thoughts as well, that he would do this EXACTLY so he could live and raise his children in relative peace and quiet.

  That thing about his face having been 'too banged up' for an open casket is ridiculous; all funeral homes have Restorative Artists who can put even the worst car accident victims back together in a presentable way! A few bruises would be nothing to touch up.

  Also — I forget where it was, perhaps in a comment thread somewhere here, that Michael had been planning on releasing new music with other artists and also some new music under a pseudonym? It's quite possible, since it's been stated that he has “over 200 unreleased songs”, that he can continue to record and produce music, it can be released as having been recorded prior to his death, but who will know?

  Considering his MESS of a family and all he's been through, I wouldn't blame him one bit for choosing this route for he and his kids! Michael, if you're out there, bless your big ol' heart, I wish you all the best in the world.

 72. bubblesthechimp Says:

  take a look at this article:

  It's originally from E! online ” Paris Jackson Impromptu or Planned?”

  http://news.yahoo.com/s/eonline/20090709/en_top_eo/133344

 73. hesalive Says:

  take me to a place without no name..weird..maybe it doesnt mean that the place hasn't got the name,maybe the subject of the song wants to go somewhere having no name?

 74. roxy101 Says:

  Okay, I agree partially with some of this. I'm not entirely sure want. I'm beginning to feel that maybe I'm just in denial…
  The points you have are really good, and I agree that it is weird that they didn't show a little more emotion……as I've sat at my grandfather's memorial, front row, and cried uncontrollably….I also have attended funerals for people that I hardly even knew and still cried ….but maybe that's just me…

  Now I know we want to believe that if anyone could pull off a hoax this big, Michael could, but don't you think there would have been a slip by now?
  And even if the kids are in on it…how do you explain the legal action taking place? The court proceedings over who will attain custody over them…etc

  discussion please..

 75. BeenTown Says:

  I love your site. You theories are well thought out and well written. Everything you have just written makes perfect sense.

  It just doesn't seem like he is dead, and all I hear in the media now is how Latoya Jackson was preparing everything. It just seems very odd.

  I think if they would have let us see the body in the casket this speculation might be over (just a bit.)

  The perfect time to open the casket would have been right after all the Jackson's left the stage right after Jermaine's, Marlon's and Paris' speech.

  If they had done it this way, the kids would have already been in the back by then and so they would not have to view their father a third time in front of everyone.

  If the Jackson family could have so easily had a private viewing an hour or so right before the Staples center memorial, then they could have easily done it again.

  I keep looking at the photo of Michael in the ambulance and his nose just looks wider and his skin a bit darker.

  Something is definitely up here.

 76. roxy101 Says:

  Also ADMIN ..I'd appreciate if maybe you could touch on the E'Casanova theory yourself? It's a great theory yet, according to his myspace page, he seems to be very much alive as well as very devastated himself… so I'm confused on this whole theory

  THOUGHTS??

 77. He.is.alive Says:

  @@ Mariannna: exactly my sentiments, I so agree with all you are saying.

  As the mainstream has been doing and WILL continue to do is feed the public “information” = 'FILLER information” for the public to focus on in an attempt to “distract” from what has been and still is really going on behind the scenes.

  I cannot recall ONE single other celebrity's death and passing in the past that was/is as controversial as it is the saga of the “death” of Michael Jackson, even Elvis Presley had a “public funeral” and thus convinced the public that he was really “gone” …

  To each of those funerals, the press had a certain amount of privvy access and reported images of the event for the public to gain “closure” of.

  Kodėl? was that not the case with “superstar” Michael Jackson ? Surely, he is by far in and/or even above the ranks of some some of them … Does the Jackson clain REALLY they think we would swallow tha Staples Center “Memorial Service” whole ? Right along with all other “information” constantly being fed by the media ? Alas ! Some of us have a working brain above the waistline and are effectively using it !

  With Jermaine Jackson wearing a mysterious earpiece ? The “will you be there” PainS faux pas monolog ? Queen Latifah who never even met Michael Jackson and said so on David Letterman show herself ? While best friends never showed ? The list goes on and on and on … as many of discerning and suspicious bloggers have so eloquently posted, including ADMIN'S posting which poignantly outline other profound aspects of the “death and escape” of your dear Peter Pan friend.

  The more time that elapses – as Marianna said “in one year from now”. the world will be back to normal, although I have a feeling that “What about michael jackson's death” will be a never ending source for doubters and 2nd guessers to attempt uncovering what has really happened, just like it happened with Elvis.

  ** To Elvis: in case you are reading these blog entries which I am sure you are, WE DO KNOW THAT YOU ARE ALIVE, BUT UNDER FEDERAL PROTECTION MEANING YOU NEED TO REMAIN IN HIDING. EVEN SO, THOUGH YOU ARE AN OLD MAN NOW, DOESN'T MATTER, you CAN come out anytime, everyone still loves you ….

  ** To Michael Jackson:

  Michael: while you are reading the entries on this blog, I hope and pray you WILL happen upon this one especially:

  You probably don't remember this incident, but I DO quite well and so clearly still! During your Victory Tour back in 1984, you had a show at RFK Stadium in Washington, DC where I was in attendance at a 3rd row seat off the front of the stage. You wore a striped, shiney outfit and boots and, at some point, stepped OFF the stage while singing, to the disdain of security, walked a few feet into the audience. You walked far enough that you were ONLY about 2 FEET away from me when I, quite aware of your presence, noticed your absolutely beautiful hands clutching the microphone, but moreover, WE MADE EYE CONTACT and when I looked into your eyes, I remember the very powerful jolt to my heart when I saw and experienced the undeniable pain your eyes … dear God, I NEVER FORGET THAT as long as I live and it is that same “Pain” (and not PainS) you speak of in the spoken monolog part in your “Will you be there” song.

  I did hear you say “PainS” at Staples arena and I can only imagine that the Pain I saw in your eyes back at RFK in 1984 really grew, so much so, that you decided to “die” for the World to believe, but in the right now reality, you have are at your chosen place, to have escaped a world that in some part has caused you this pain, that same pain that I saw in your eyes, forever lodged in my heart. May the best part of your life now be before you, for you and your 3 brave children who best showed their love for you by their loyalty. May God be with you, whereever you are, and heal that pain … that pain I saw in your eyes 25 years ago …

 78. ishealive Says:

  Just looked up youtube again at his press conference in London in March, he kept saying “this is it the final curtain call” is this just ironic or was he planning his death all along?????????? The way he walked was a dead give away, MJ walked like a gentleman not with a swagger. The more I think about it, it looks like a hoax, to me it looks like he waited 'til he was back in the spotlight again and then died he knew people were thinking about him again and knew he'd make alot of money if he died. Some guy on Larry King said shortly after he died that Michael dying was a brilliant business move but of course he was saying that thinking MJ was dead. Joe Jackson also said MJ would be bigger in death than life. I wish someone had a picture of him or if the family made a big slip up then that would clear this up a bit.

 79. Sosh Says:

  @jackoisalive21

  Don't take it to litterary. I mean some people said that Michael look like he was asleep whil others say that his face was prety messed up. Of course I know that if there is a body, there will be only one. But according the stories his children saw the 'good'version of his body. Not the messedup one as stated in the blog article

 80. closepaltomj Says:

  Excellently written. I would like to sponsor this site.

 81. persia Says:

  Yes The family acted strange. I personally was balding my eyes out and I am not a member of the family and I am not even a huge fan. But here is the thing: even if he faked his death we should compare it to a witness protection program. If you have a neighbor who was being harassed or threatened and the program removes him/her out of the area or the country and we all the neighbors know about it, do we go and try to prove that so and so is alive or under protective custody!! Are we being a good friend and a neighbor or are we helping the enemy find our friend.
  From day one I had the Fake theory, but now I think if he has gone as far as to pretend being dead we should leave him alone to get on with his life. But I have been checking your website everyday and thank you for putting this together.
  Like MJ says: peace

 82. Entuziasts Says:

  I was closely watching the video footage of MJ in the ambulance as well as the photo of him in the ambulance and I noticed some interesting things:

  1. Dr. Conrad Murray was quoted as saying that he rode in the ambulance with MJ to the hospital and was trying to resuscitate MJ by administering CPR the entire time in the ambulance.

  – However, I do not see Dr. Murray anywhere in this photo administering CPR. It doesn't even look like he is in the ambulance unless he is at the back giving MJ a foot massage or something.
  http://media.ebaumsworld.com/mediaFiles/picture/218923/80678247.jpg

  2. Closely watch the video footage of the ambulance leaving MJ home. At 1:22 minutes you can see an image of (i think) one of the paramedics from the inside of the ambulance looking out the window. If Mj was in cardic arrest why is the paramedic looking outside the window and not attending to MJ.

  -I thought it could just be a reflection of a man standing behind the ambulance while observing the scene. But I asked myself, why is his reflection the only one showing up because there were a lot of people in that area including the camera man and by-standers but his image is the only one reflecting from the window.

  3. Closely look at 1:33 minutes in the video footage. This is the side window of the ambulance where the photographer suppose to have taken the last photo of MJ. The view is a bit blurry, but it appears that the paramedic man in the ambulance does not have on any gloves. I do not see the oxygen thingy that was on MJ face. Excuse me if I say that I do not even think MJ is in that ambulance. The video footage of that snap shot is not consistent with the photo image that the guy claims he took of MJ while in the ambulance. Maybe that guy photoshopped that photo? I am not a image expert so I can not tell if the photo's real or a fake. Or, the photo could have been taken at an earlier time or day?

  3. Closely look from minutes 1:42-1:47. Mj was already in the ambulance and being rushed to the hospital. The fire truck is on the road in the process of leaving the scene as well. However, you can see an unmarked ambulance entering into MJ home in the background after he is suppose to be on his way to the hospital already.

  - At first, I thought maybe they are just replaying the footage of the ambulance that was taking MJ to the hospital but I noticed that the ambulance that is suppose to be carrying MJ has the ID number 71 on it. The ambulance that is entering his home after the first one left has no ID number on it. I am not familiar with LA paramedics but I thought that all ambulance had ID numbers on them. Then, I thought maybe that ambulance had a communication problem and did not know that a ambulance had already taken MJ to the hospital. However, If MJ was already taken away in the first ambulance, then why are the security guards letting that ambulance enter into the gates? They should have said that MJ was already taken and they no longer need a ambulance, but that is not the case, they let that ambulance enter.

  - Maybe that first ambulance was a decoy or something but if MJ was really in cardic arrest could he afford the time to stage a decoy?

  Here is the link to the video footage:
  http://www.youtube.com/watch?v=QuXRaJFdmKU

 83. MichaelJacksonIsStillAlive Says:

  okk well i kinda agree with the disguise thingy cuz have you seen the documentary “unmasked”? Well every insider states one way or another that michael was the KING OF DISGUISES and if anyone could pull it off michael could…. HE WAS ABLE TO FOOL ANYBODY WITH HIS DISGUISES!!! so i think there is a possible chance that he could change his appearance, but then again, maybe not… who knows???

 84. A-curious-mind Says:

  I have ralised that my last post about these theories has not been posted but in anycase I have this I'd like to share. Michael seemed to really have been addictted to drugs because if you listen closely to this clip you will hear the woman telling him when he says he's not feeling well that she'll inject him with something….

  http://www.youtube.com/watch?v=yG2doMwV4jw

 85. MichaelJacksonIsStillAlive Says:

  THERE IS ANOTHER THING!! Well apparently michael jackson has an official youtube channel “http://www.youtube.com/user/michaeljackson”….. is this able to be confirmed or something… and also, someone clearly updates the channel regularly (check the 'last sign in')….. so whoever is responsible for updating the channel must kno michael or something…. i dunno we shoould look into it or something, lyk try to find an official facebook or myspace or something like that.. don't you think?? maybe that could let us get further with this.. cuz at the moment we only have ideas which can't YET be proven…..

 86. blanka Says:

  As I said before I'ma huge Michael Jackson Fan… and one of the things that I can't understand is if he killed himself with and overdose of propofol or demerol that cause the heart attack, and before the comeback tour he had to take physical tests and he was in great shape and healthy why the doctors didn't see he was consuming prescription drugs and he had a health problem??? is kind of confusing!! That should appear on the test right??

 87. A-curious-mind Says:

  I could be wrong but it sure sounds like that's what she told him and just look at him…he looks totally medicated….it's very sad ….

 88. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  I Stick With My Theory. He Said That We Aint Seen Nothing Yet And The Concert Was Gonna Be Like You Never Seen Before. He Is Probably Doing All This For His Comeback Tour, Hence Comeback? Plus Im Pretty Sure That Everyone Cant Hold Back Tears. I Cried More Than Anyone At That Memorial. So Im Confused. I Feel He Is Alive And I Hope He Is Fine.

 89. MrsBenjamin Says:

  I have a comment but i may be wrong…im too lazy to get that article…the article that LaToya Jackson had put out not to long ago claiming that her MJ was murdered…well..about that necklaces…she stated something that Paris had a blue necklaces…and she gave her dad the other half..PLEASE PLEASE correct me if i am wrong about this one…but i believe it was said that the necklaces Paris had is a necklaces that CHANGES color from body temperature or something?..sorry im not good at explaining things…but she said the other half( which MJ had) turned purple because he was so cold…but Latoya said his body was warm when she was there with the kids when she first went in the room??….PLEASE COMMENT ON THIS…..Im so -thumbs down- at explain thins…sorry!!

 90. LadyV Says:

  I saw Paris' speech after I was told it was totally real, so I watched it thinking it was real but it just looked fake to me. I don't doubt Paris meant what she said but the cry at the end looks staged.

 91. MrsBenjamin Says:

  and anyone knows where “supermom” went?? just curious

 92. charliechaplin Says:

  I agree with jackoisalive21.

  We can't out fingers on it, but our instinct is telling us the MJ is alive. We may not be able to prove it, not now or perhaps in the future, but we know that he is out there safe & starting to enjoy the normal life that he has always wanted.

  For that, I wouldn't wish for MJ to come back into the limelight again and be lambasted again as before. He deserves to be happy having made all of us happy ever since the start of his career at the age of 5.

  If 'dying' is his way of retiring at 50, then we might as well support him on that decision. Like I said, we may never have a proof that he is alive but our hearts tell us that he is.

  For me, out way of supporting him is defending him as much as we can from those who still stain his persona even after his death by calling him a pedophile or molester or a freak.

  Let's show our support by stating from which countries we each belong so that MJ's detractors will be fully aware that he did not belong to his home country alone but to the entire WORLD. And so, if anyone messes up with MJ's image again after death, they will have to face the anger of his supporters WORLDWIDE.

 93. charliechaplin Says:

  CORRECTION ON TYPO ERRORS:

  We can't out fingers on it, but our instinct is telling us the MJ is alive.

  SHOULD BE:

  We can't PUT our fingers on it….

  IR

  For me, out way of supporting him is defending him as much as we can from those who still stain his persona even after his death by calling him a pedophile or molester or a freak.

  SHOULD BE:

  For me, our way of supporting him…

 94. Jori Says:

  Thanks so much for all of the hard work and thought that has gone into compiling this information so comprehensively and so quickly. I've had my doubts as well, and a number of the issues that have been raised have piqued my curiosity as well.

  I read just today that Janet has split with her longtime beau Jermaine Dupri. How timely.

  I do not believe that Michael is gone. He's pulled a fast one on those greedy hounds at AEG Live, all the while bolstering his bank account, clearing his reputation, and becoming front page news once again.

  Bloodsucking parasites apparently mistook Michael's gentleness and quiet demeanor for weakness. Didelė klaida. Michael has always been an astute and formidable business man. This was probably the wisest move he's made yet. Hats off.

  Wherever Michael is I hope he's enjoying the peace and quiet that total anonymity provides. I imagine he's off someplace at the end of the earth, deep in the bush or the mountains of Nepal where no one has ever heard of Michael Jackson…Delicious!

 95. wildchild Says:

  jackoisalive21, I agree with you. I don't think he will return either. I already wrote that on a another post. Imagine what would happen, if he just came back. Not everybody would be as happy as most of us here.

  Thought of another thing. i heard that his kids never had seen him perform, not even at a rehearsal, becasue he wanted to save that for the This Is It shows. Surprise them. Maybe that's just another thing to increase the credibility on this death. But if it's true it's kind of sad. They probably will never see him perform either way now. Not in this life..

  What do you think?

 96. navyblue62643 Says:

  while watching a youtube video of the memorial service for Michael an ad flashed on screen for an underwater memorial park near Key Biscayne, FL 3.5 miles off the coast Is it possible the body has been cremated and placed here. The name of this underwater cemetary is “Neptune Memorial Reef” Also while watching the memorial I observed quite a few people looking upward. Could they have been looking at someone”MJ” standing in one of the boxes ready to trip the sign”I am Alive and Here forever” at the end of Rev. Smith's speech. I also looked at the photo of the open casket and is sure looke Michael bending down and kissing the dead person while Al and Jesse look on. The hand on the body sure looks alot like Michael's.

 97. taylor Says:

  i must admit that during his memorial service i was moved, and especially when paris said “that ever since i was born daddy has been the best daddy and i love him so much”. and then i thought she just spoke in the present tense.

  it is almost automatic how when a person dies that we start to refer to them in the past tense. i am not saying that her tears were faked…i cried everyday that my parents were gone on their 10 day vacation when I was around her age.

  i carefully watched how they especially paris sang all of the songs and clapped her hands and enjoyed the tribute put on in her father's honor.

  i was moved when people spoke of all of the good that michael had done for the world. in my heart i believe that michael jackson is still alive.

  i can not imagine his family completely disrespecting his wishes like that…they would still cover the children, and why on earth would mj want his mother to raise his children if he had such a problem with jehovah's witnesses.

  i was watching entertainment tonight and for the first time mrs. katherine jackson is not going to home school michael's children they will be attending a private school…mrs. jackson has home schooled everyone else.

  another thing about this photo leaked to the press that the children were going to the kingdom hall. being raised as a jehovah's witness i find their dress too casual, and if mrs. jackson is as active as they claim…the boys would have been in shirt and ties and paris would be in a dress, and you usually don't hold a book upside down and backwards…this was done so that people could see that those were jehovah's witness song books…

  which they have changed and gone to paper backs those look hard bound…older models.
  i still believe that michael jackson is alive and well.

  final thought mj is enjoys illusions. He has raised the bar so high within the music indy…what could be bigger than coming back from the dead…NOTHING!!!

 98. lets talk Says:

  I think Prince 1 looks bored, or like “I hate i have to do this”. he could have told them I will be away for a while, but just do this for me. If Michael did this I still am not mad at him, sometimes you have to do what you have to do.

 99. lets talk Says:

  I wonder why is Michael was such a drug addict. Why did'nt anyone threaten to expose him to child protective services, with all of the scandalous people around him, it would have been a easy way for someone to blackmail him, even his family, that would have been a great motivating factor for him to quit using drugs.

 100. MyBelovedMJ Says:

  He LOVE disguises. That is correct, and i don`t care if he should ever return. I just want for him to be in peace, and have the life he so ever longed for. That is all that matters to me.

 101. Samantha Says:

  I Agree on this, but i don't agree that he will come back, the world will hate him for what he did. And already 12 people commited suicide, or the media is making up lies like they always do.

  But who knows, i wont hate him
  I love you michael, where ever you are <3

 102. KARENM14 Says:

  OK WE ALREADY KNOW THE AMBULANCE PHOTO IS NOT HIM. ON THE INTERNET IF YOU LOOK UP PICTURES FOR MICHAEL JACKSON'S EAR IT HAS A CLOSE UP OF HIS EAR AND THEN WITH A NORMAL SHOT OF HIM WITH ONE OF HIS KID'S BEHIND HIM. TAKEN JUNE 10, 2009 FIFTEEN DAYS PRIOR THEN IF YOU COPY THE AMBULANCE PHOTO AND TURN THE PICTURE OF HIM YOU SEE HIS EAR IS NORMAL. THE AMBULANCE PEOPLE HAVE OLD PATCHES ON THEIR SHIRTS NOT THE NEW ONE'S LIKE SOMEONE PREVIOUSLY SAID THEN MY QUESTION IS WHEN WAS THIS PICTURE TAKEN? AND IF IT JUNE 25 WHO IS IT CUZ IT'S NOT MICHAEL? AND HE'S NOT DEAD. AND I THINK HE WILL RETURN THAT'S MY OPINION I DON'T THINK HE WANTED TO DO THIS LIKE THE ELVIS STORY. HE'S ALWAYS DOING SOMETHING DIFFERENT EVERYBODY KNOWS THAT. NOW I DON'T KNOW IF THE DIARY IS TRUE ABOUT HIM RESTING AND COMING BACK ON THESE DATES CHRISTMAS OR NEW YEARS BUT HE ALSO SAID IT WOULD BE BIGGER THAN ELVIS'S COMEBACK SPECIAL IN 1969. HE ALSO SAID SOMEWHERE THAT HE STILL HAD ALOT OF STUFF HE STILL WANTED TO DO. I THINK HE'S TRYING TO PROVE A POINT HERE THAT ALL THESE YEARS THE MEDIA AND NEWSPAPERS HAVE RAN HIS NAME THROUGH THE MUD. AND SOME BELIEVED. AS FOR ME NOT A CHANCE. UNLESS I HERE IT FROM HIS OWN MOUTH OR SEE IT WITH MY OWN EYES NONE OF IT IS TRUE. SO HIM REAPPEARING WOULD SAY TO US IS THAT THE MEDIA LYED TO US. NOW I'M SEEING HIM HE'S NOT DEAD. THEN THEY HAVE LYED TO US THIS WHOLE TIME ABOUT ALL THE ACCUSATIONS ABOUT HIM. DON'T BELIEVE EVERYTHING IN THE NEWS WHEN IT COMES TO CELEBRITIES. GO WITHIN YOUR OWN HEART. AS MICHAEL HAS A BIG ONE. WHEN GOD MADE HIM HE DEFINATELY BROKE THE MOLD. NO ONE WILL HOLD A CANDLE TO HIM. AND IF HE DID RETURN I WOULD NOT BE MAD AT HIM AND I DON'T THINK ALOT OF FANS WOULD EITHER I WOULD JUST SAY WELCOME BACK WE ALL LOVE YOU VERY MUCH AND I SEE YOU PROVED YOU'RE POINT.

 103. KARENM14 Says:

  ALSO HAVE YOU NOTICED THAT WHEN THE FIRE IS DYING DOWN IN THE MEDIA. THEY SEEM TO BRING SOMETHING ELSE OUT TO KEEP THE FLAMES FROM GOING OUT. THEY WANT TO KEEP THE STORY HOT. ANY COMMENTS.

 104. svangel Says:

  ADMIN I NEED TO ASK U SOMTHING… IS THERE A POSIBLITY THAT THE * KIDS* HE SHOWED WERE DECOYS…NOONE EVER SAW THEM AND ITS ONLY DAYS BEFORE HE DIES HE SHOWED THE PICS OF THERE FACES… HU SAYS THAT CHRISTMAS PIC WITH THEM HAVE TO BE GENUINE… CUD BE DECOYS OR OTHER CHILDREN FROM NEVR LAND RANCH

 105. JC.LOVES.MJ Says:

  jackoisalive:

  i agree, and as much i believe that he is alive, he just isnt the kind of person to make his fans upset, wat about the costs of the memorial and all that stuff, like isnt he just making things worse for himself in a way? please make me understandd;

 106. itsme Says:

  The reason why she look up is because there is a big screen in that hall…so she is looking at herself at that moment.

 107. MichaelJacksonIsStillAlive Says:

  OHH AND ONE MORE THING
  ==== PLEASE READ ========
  Ok everyone remebers Macaulay Culkin right?? (the kid from home alone)…. he was really really good friends with michael and he even stood up 4 michael with the child molestation trials…… but macauley hasn't once spoken up about Michael's “death”….. weird ryt??

 108. momsword Says:

  speaking of his kids, has anyone seen these photos??? his kids are beautiful…. such a sweet and caring dad:

  http://momsword.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2381:michael-jacksons-life-as-a-dad-photos&catid=1:latest-reviews&Itemid=50

 109. Andrea Says:

  Please does anyone know where the body is?? I heard the so called 'body' of MJ is STILL missing?? Please does anyone know anything about this??? Why does no one seem upset that his body is missing for so long?? It just isn't right!!!!
  About the kids Katherine and Janet will maybe get them. Rebbie Jackson is a lovely mother and she could look after them as well?? 'Rebbie' is cool!! Joe Jackson wants to turn the kids into the “Jackson 3″ not sure that will happen? they will probably go to 'boarding school' abroad. Doubt 'Debbie' or the 'Nanny' or 'Diana Ross' will get the kids. 'Kate' (Katherine), Janet and Rebbie are the best bet!! Joe Jackson really should not get the kids as Michael would be upset if Joe got them!! Oh dear who would want Joe Jackson as a Dad? I would rather have Michael Jackson as a Dad as he is/was much kinder!!!!

 110. Mjisalive1 Says:

  Michael…pls come bck…we miss you a lot….music is incomplete without you..

  we want our gem back…we know tht ur alive….somewhere…

  I guess Michael will come back with a bang!

 111. Mjisalive1 Says:

  @ ADMIN- thank you so much…ur website always makes my thoughts alive that maybe MJ is alive yet.Your theories are well written and clarifying.
  Please keep up to the good work….

  I guess you'll keep opening our eyes wide…[:)]
  But whatever, I really really want to thank you from the bottom of my heart…

  God bless you.

 112. Entuziasts Says:

  re: paris Jackson mood ring/necklace-

  I believe that paris jackson put the mood ring/necklace on “MJ” at the private memorial which could explain why the color was purple. His “body” was cold by then. However, I remember someone saying that his body was already cold b/f paramedics came to his house. WTF? I forgot the source of info but I think it could have came from the 911 call or something. If that is the case, then Latoya claims of his body being warm at the hospital is inconsistent.

  re: MJ passing physical exam-

  If MJ did have any type of medical illness, he could have paid a doctor to say that he passed it. Although it may seem unethical, for the right price I probably would have said that he passed it with flying colors. Sure, the doctor(s) could risk losing his/her license but the money made from that transaction could surpass the average lifetime earnings for any medical doctor. I think Dr. Arnold Klein knows way more than what he is telling. I find it strange that MJ was going to Dr. Arnold's office like 3 time a week throughout this year. On some days, he would leave Dr. Arnold's office carrying a bag that says skin cancer treatment or something (MJJ Pictures, 2009).

  When Dr. Arnold was on CNN, Larry King said that MJ's entire body was as white as a lily flower. Then, Dr. Arnold' s face became full of confusion, shock, or fear. I thought something was sus. about that.

  I'm still trying to figure out how MJ was bald headed unless he shaved his head within a week or so prior to his alleged death. A wig can be easily spotted and sometime he did wear them, but other times he had to have been wearing weave extensions because I could see his scalp in his hair. In order to wear weave extensions, you have to hair a nice length of hair to attach the weave piece to so being bald just doesn't make sense.

 113. Reflection Says:

  To Nr. 111 Andrea:
  Quote: “Please does anyone know where the body is?? I heard the so called 'body' of MJ is STILL missing??”

  Hello Andrea,
  I don't have any inside information but I would assume that Michael's body would be in a safe place, which is unknown to the public. If you read up on James Brown for example, it seems that he was buried 2 months after his death. This suggests that it is possible for a burial to be delayed for such a length of time.

  -----

  IN THE BEGINNING, after I heard the news I was not doubting that Michael was dead. I didn't want to believe it but I accepted it. Then a couple of days later I noticed that the stories did not add up. I started looking online on June 28th and have been reading here ever since. I was not going to post but I feel it would be better to say something because thinking about this in the quiet of my room isn't helping much.

  I WAS CONVINCED that he is alive.

  A FEW DAYS AGO however I got doubtful again and now I am unsure. I would say that the reasons speaking for and against his death now weigh up about equally.

  I THINK THAT careful reflection is needed when certain claims are made. Yes, there are many irregularities, changing stories and confusing points. On the other hand, claiming that an 11-year old girl is acting at her father's memorial, that the police is involved, as well as the hospitals, ambulance staff, all the entertainers who were close to him, his family and even the government is inappropriate and far-fetched, in my opinion.

  WE SHOULD BE careful not to confuse facts. It would be naive to provide only one answer to an unanswered question. If a question is unanswered that doesn't automatically mean that Michael is alive, or dead.

  FOR EXAMPLE: Paris' necklace
  She could have given her father half of that necklace. She could be wearing the other half beneath her sweater.
  Or she could have damaged the chain and it has to be repaired. Maybe she keeps it in her desk or in a special drawer.

  THE TRUTH IS, we don't know anything for sure.

  I WOULD LOVE it if Michael was here with us. He was a wonderful human being who did so much for this world. He really tried to make it a better place. Sadly many people did not appreciate that fact. Many people did not understand him. They got interested in silly facts like monkeys, facial surgeries and hyperberic chambers.

  In my opinion he wouldn't have needed those surgeries because he was BEAUTIFUL, inside and outside. But he was a very intelligent man and ultimately it was his choice.

  I AM SORRY that Michael seemed to have people around him who gave him bad advice. Who knows where their interests lay. We cannot trust everyone who is now coming out claiming to be Michael's best and long-time friend.

  THE MEDIA RIDICULED him and many people caught on. It is only now that a lot of people are realising what a wonderful person he actually was. But if that is his legacy, so be it.

  WE CAN HONOR MICHAEL'S MEMORY by becoming better, kinder and more patient people. If we all put our energy into becoming better people, then this world WILL become a better place. Have you seen the film “Pay it forward”? If not, you should.

  TO THOSE OF YOU WHO HAVE READ THIS FAR:
  Ačiū. And congratulations.

 114. Reflection Says:

  I HAVE ONE QUESTION THOUGH… There was a poster on here called “IKNOWITALL”. I haven't seen him or her on here for days. Where is he/she?

 115. Subliminal Says:

  Kids get over deaths quickly, the memorial was ages after his death.

  This whole 'because he wouldn't hurt his kids' theory is seriously laughable.

 116. Samantha Says:

  Those children were his children.
  And i don't understand why Debbie is after the Children now, its kind of making me feel he really is gone. But i look at this site everyday and it makes me beleive his alive, I don't want him to do some comeback, i just want to know for sure his alive and happy somewhere which he deserves.

 117. Samantha Says:

  Oh! i kind of get it now… Well in my opinion They want Katherine to have Custody of the 3 Children so that They can send them back to Michael, you know what i mean?.. so Debbie Rowe dosen't have because his still alive (hopefully).
  Well that's what i thinkk…

 118. Samantha Says:

  Does anyone know if People won or payed tickets for the Memorial? Because if they payed, i bet people will be pretty angry to waste it on somthing that wasn't even true. If his alive!!
  <3

 119. Samantha Says:

  & i'm now never going to listen to the media, i now know that Part of this Hoax is to prove to never listen to the Media. Trueeeeee!

 120. Samantha Says:

  ok! last thing ahah.

  There was never a tear actually shed……..Paris is more interested in her pocketbook till Aunty Janet nudges her and she goes into acting like shes sad. The pre Family memorial was not a private memorial at all……it was a practice session to make sure Paris had how to fake cry down……you never see a tear from anyone…….Jermaine did his best but nope.

 121. Samantha Says:

  and i saw when i was watching at the memorial people yelling out “I LOVE YOUU JANETTTT” its like its not a music concert? I know they were fans of her, i know i am but it's a memorial people be quiett! And i saw Prince was laughing on stage. Hmmm….

  ok! enough from me.

  Thanks Admins! I love you're work.

 122. YouRockMyWorld Says:

  dani,

  I'm totally with you on this. I also think that these 3 kids that are shown to public are not MJ' real kids. Because if Mike would really want to protect his real kids and make sure that noone would ever see them – he could really do it…

  Think about this…

  At the beggining he put some masks and scarfs on their faces to “protect” them from paparazzi… It was done to show off that he is relly concern about them being in public…AND on the other hand – to drag the attention to them….
  Cause please!!! – are the half transparent scarf is so protective????

  And some time before the hoax there were pics of th fake kids all over the Internet without masks….Why??? So the world will concentrate on the them and leave Mike and the real kids alone…

 123. Reflection Says:

  I just read this interesting article about AUTOPSIES: http://health.howstuffworks.com/autopsy.htm

  The article contains some information, which some readers may find disturbing but there are NO disturbing pictures. It just gives you the facts.

  It seems that DNA testing is not done often.

  “We can't do DNA on every case and match up every little thing. Even though it happens on TV, it's not within our capabilities. Very often it's not within the lab's capabilities. Sometimes there are financial constraints on what we can do.”

  Of course in this case it could be different. The truth is we don't know whether it was done in this case and what the result was.

 124. Seekeroftruth Says:

  No… kids do not get over deaths quickly, especially
  a parent's death. I know this to be true first hand.
  My own father transitioned from this life when I was only eight years old. You never get over something like that. My neice's dog got hit by a car and the dog died. Here we are, a couple of years later and it still affects her today.
  My father's passing made me grow up. I would see and hear my mother crying very often. There is nothing quick when it comes to “death”.

 125. Seekeroftruth Says:

  For people who believe MJ is truly gone…why are you here? This website is entitled “Michael Jackson Hoax Death”, right? You must have some doubts or you would not be here. People and the government stage “deaths” more than you realize.

 126. JC.LOVES.MJ Says:

  oh my god, i love the new look !
  and i LOVE MJ !
  hes aliveee, trust me.
  i know these things

 127. MichaelJacksonIsStillAlive Says:

  kool… im luving the new look of the site.. its good that now there is a reply button… keep it up!!

 128. calmz74 Says:

  I agree with everyones comments and i,m confused just as much as anyone else is.I believe that he is alive and somewhere safe and somewhere where nobody will bother him especially the crappy media.BUT look at what happenned to Heath Ledger???? Only 28 not a long time of prescription of drug usuage and the one time he took more than his body could cope it destroyed him….The other side that makes me believe mj is alive is because the way the family have dealt with all this…Jamaine the brother seems to be the main spokesperson for the family .He has done a few interviews (you can see them on you tube) he seems to be the strongest and always keeping it together very well and on each interview always saying the same story word for word its like its been roled played incase he leaks or makes a mistake.The other reason i believe he is alive is we have only seen the same footage on tv and read in the papers over and over but no proof of anything???? Like when he was rushed to hospital who was the doctor that treated him and pronounced him dead? what about the people in the hospital? the staff? knowing there was such an icon in the hospital nobody rushed to take a photo or speak about it on the news? When princess diana died the doctor made a statement and he pronounced her dead on tv…he explianed what they done couldnt save her…etc etc
  I could go on and on i believe he would never resurface he planned this very well and after all this settles he would reunite the kids with him at a place unknow if you listen to his new song it even tells us BRING ME TO A PLACE UNKNOWN…….??????

 129. jackoisalive21 Says:

  PARIS,PRINCE & BLANKET ARE MICHAEL'S KIDS!

  i find it strange that MJ showed their faces before he disappeared too but i think it was part of the plan. Im 100% they arnt random kids who the public thinks are his i am sure that the kids shown are actually his.

  michael could only go so far to protect them from the public who couldnt hind them forever and apparently the kids hated the masks michael made them wear (N).

  michael is alive.

 130. Wendy Darling Says:

  @ Momsword,
  thank you for the pictures. Beautiful family, the children are really lucky to have such daddy. so sweet.

 131. nina Says:

  what ???? tell us more !!!
  please….

 132. dane86 Says:

  wow! this site really looks great now ADMIN!

  @ADMIN
  I still believe he's alive,..I hope more articles and reliable evidences will be posted in this site. I'm always checking this out everyday, through my laptop or my phone and I noticed that it's taking a long time for a new article to be posted in this site, I hope more clues and proofs will be revealed…

  again, this site is really great and so are the people who still believe that he's alive,happy and safe…

  Michael, wherever you are, I hope you're always happy and fine^^

 133. MJthebest Says:

  how on earth could any member in the family would take a photo during his lifeless and breathless body lying on the hospital during that sadness emotional moment? . Press are not allowed to get in on that private moment. if ever he hoax death which i hope coz i miss him so much singing. wherever he is now hope he finally found happiness and peace

 134. Seekeroftruth Says:

  dane86 that is why I trust this website because they don't post just anything.

 135. mjfan Says:

  To the person way up in the comments who thinks it is unlikely someone would have had plastic surgery to look like MJ to give the O2 announcement, Navi, one of MJ's official body doubles HAD plastic surgery for that purpose. THat is a fact. Many other MJ impersonators have also had plastic surgery to look more like MJ. So the idea that another one could have done it is not far-fetched at all.

  I'm from the “I believe MJ is dead, but find all this interesting” contingent. THough I DO believe the O2 announcement was done by an imposter. That wasn't his voice/accent or walk, or mannerisms, or etc. PLUS, he was in an awful hurry to get out of there. That's not MJ. MJ LOVED his fans. He would have stayed longer. He would have said more. This just wasn't very convincing.

 136. MyBelovedMJ Says:

  To JC.LOVES.MJ.
  If you know things, then you should tell us. Just dont say it to get attention. Some of us, love Michael more than you would know. And i think that we deserve to know the tuth. If you know something, please tell us. This is killing me.

 137. sita Says:

  starting with an investigation will every time start with the verifycation of the dead one.
  the complete lapd is goint to cheat us?? u all think that? easy going for them to start a dna test. the have the dna result of former years. no easy going for them.
  think over it, cool down and LOOK WITH YOUR HEART

 138. IloveMJ Says:

  He is not dead well time wil tell

 139. dani Says:

  Hello guys!
  I just heard this new song “A place without no name”.
  I am sure he is singing about Liz Taylor. I believe it was her idea to fake his death or to finally do it. I believe Mike wanted to do it a long time ago but it just never was the right time. Even this great website here says that Mrs. Taylor is one of the key figures. He loves her very much and she was or still is a dear friend to him. So I believe that Mike wanted to thank her through this song and he also wanted to inform his fans. He is somewhere maybe in the Middle East in a place that nobody knows util his hype around him calms down.
  Maybe later he is going to find a new place to live and we will be informed later through a “new song”.
  Iki

 140. svangel Says:

  can someone tell me why on e new prince michael hair was black and not blonde…or did they mix it up with blanket…cuz enews showed a pic of michael playing wiht prince michael and the baby had black hair….

 141. jpresley Says:

  Dane86, I agree, seems like it takes forever for comments to post?! How cool is it that all of us are here, from all over the world? US, Europe, South Africa, Phillipines, etc. Michael brought us all together. After all, he wanted to “heal the world, make it a better place”. I hope wherever he is that he knew that impact of his presence and his music. We are all one because of him. Taika.

 142. jpresley Says:

  I love you Michael.

 143. emmie Says:

  the more i stay away from this web site the more i think he is dead but when i come back i think he is alive.. today i wen to the 02 arena and there was people there sitting around a tree crying. there was canddles and teddys and pictures and the hole wall was signed from so manny people.and i started thinking mayb he is dead.
  i just dont no anymore and it is so fustrating…

  i heard that paris sang in a public jehovahwittness place is it tru?

 144. MichaelJacksonIsStillAlive Says:

  ===Another thing that is worth noting====
  Well his staff said he was worried about the London concerts. “He wasn't eating, he wasn't sleeping and, when he did sleep, he had nightmares that he was going to be murdered,” they mentioned he thought he'd die before doing the London concerts.
  This seems like Michael was smart enough to make them think he was going to die soon and btw there is no that Michael could have known that unless the “death” was planned!!! RIGHT???

 145. she_can Says:

  I wonder what Liza Minnelli is implying

  “All of us who knew him well really know what he was like. [...] I'm sure when the autopsy comes, all hell's going to break loose. So, thank God we're celebrating him now”

  source: http://nymag.com/daily/entertainment/2009/06/liza_foreshadows_michael_jacks.html

  Any thoughts?

 146. Ninanina Says:

  I was 11 when my mother died.
  At her memorial, I played with my best friend and giggled about the pastor – and I didn't cry one tear. Only the music at the end of the ceremony made me feel the sadness again in this very strange place.
  By the way: look at Blanket's face after Paris' speech…

 147. atchou45 Says:

  i read that micheal jackson have cancer and is terminal 6 mouth to live ok but my cousin is dieying of cancer it been one month that she cannot talk or sing in bed all the time so if it true his was diying he s in great shaps dansing sing eating gum making hi 5 wow that guy is very strong so i do t believe that he was that sick because cancer eat you fast and make you very hill with the drug that they gave you so i believe he s alive that mj is very intellegient i do t feel is dead so thing not right excuser mon anglais je suis de quebec merci

 148. lovelidae Says:

  How close are you to MJ?

 149. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  Thats The Only Thing That Matters To Me As Well. Disguises Was His Passion. if He Does Return, Its Gonna Be The Biggest Thing In History.

 150. acullen21 Says:

  Dead or alive…The Michael Jackson we've all known as the King of Pop is dead and forever gone. Now Michael Jackson the man apart from the music maybe alive somewhere and I hope hes happy and at peace thats all that matters in the long run.

 151. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  The World Would Not Hate Him. People Miss Michael More Than Anything In This World Right Now. He Was What Held The World Together, Wether People Wanna Believe It Or Not. Everyone Would Understand. Plus If 12 People COmmited Suicide, Why Didnt They Say The Individuals Names? Plus 12 people Were The Dancers That Won The Contest To Be Backup Dancers. Odd Thing Ya Know. If 12 People Committed Suicide, Im Pretty Sure, They Would Tell Us The Names ANd Show Us Photos Of These Individuals. Dont Listen To The Media. Michael Jackson Even Told Us That.

 152. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  I Completely Agree, With Everything You Stated. Michael Jackson Will Be Back And The Comeback Will Be The Biggest Thing In History. He Wanted To Direct Movies, He Wanted To Play In Movies. He Wanted To Sing With His Kids. Media Is Full Of Shit, Thats Why I Research On My Own.

 153. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  I Agree. There Has To Be A Reason Behind That.

 154. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  Yes Those Children Is His. We Saw Them In The Bashir Report, They Are His, They Had Their Masks Off Before He Died As Well. They Were Getting Older, So They Gonna Do What They Wanna Do ANd Im Pretty Sure They Didnt Wanna Wear Those Masks Anymore.

 155. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  Thanks For The Link.

 156. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  Michael Jackson Had Alot Of Money. Just Because He Was In Debt Didnt Mean He Didnt Have Money. Im Pretty Sure He Would Do This For A Reason. Although He Hurt His Fans, His True Friends WOuld Forgive him And Understand And He Would Let Us Know Why He Did It. Alot Of People Could Be Behind This. No He Is Not Making Things Worse, He Will Let Us Know Why He Did It.

 157. CrAzYiNsAnEbArBiE Says:

  Alot Of His So Called Best Friends Werent There. It Didnt Make Any Sense.

 158. MJSmile4Us Says:

  Labas! I am new here but have been kwwping up with all of the posts ever since MJ'S tragic news broke out.

  THe more I read the more confused I get about the truth behind Michael Jackson's death. I really wish he was faking hid death – it's such a shame how the media showered him with so much praise and loving words after his death b4 the whole despicable rumours started circulating again (eg his sexuality and plastic surgery issues, MJ did not suffer from vitiligo but bleached his skin etc..).

  like many of you here, I couldn't eat or sleep properly when i first heard the news. When I talked to my family and friends about his death and the possibility of his death being staged, they all looked at me as if I was out of my mind. I felt like I was talking to a brick wall.

  When I watched the memorial service again, I still felt there was something weird and I still stand by ny initial belief that the emotions expressed by the Jackson family and especially Paris was not genuine. I also read an article online that infact Michael's daughter was forced to make a public speech despite her hysterical reaction to the idea. Or maybe it's just another hearsay – it was a planned act for Paris to fool us into thinking that Michael has indeed passed away..

  On the other hand, it seem very doubtful for the Jackson family and Michael to fool the police, coroner department, the hospitals and the celebrities who attended his public memorial services..there are too many people involved here. wasn't the police who raided his Neverland ranch back in 2003 during his trial and publicly humiliated him by cuffing him for the whole world to see, not to mention such a despicable treatment it gave to poor dear Michael? In my opinion, the police wanted to to destroy him and I doubt that they would support Michael's hoax death play..

  Also when an autopsy is carried out on a deceased, DNA test to identify the body is one of the first things the coroners do. If Michael did pay them off to report that the body is him when it isn't , wouldn't their jobs be on the line. Some may argue that they would be far better off woth how much Michael could afford to pay, but wouldn't they face jail time if the truth gets revealed?

  When Janet Jackson spoke at the BET awards shortly afte his death, she seemed so emotional and appeared to be fighting back tears. In fact, seh seemed the only family member of MJ's that showed genuine emotion. It was so obvious Marlon Jackson was faking his crying. If ur so emotional there bound to be SOME tears at least. I cried more than the Jackson family combined during the memorial service! I mayb wrong coz I don't know Jackson clan personally but it coudl be possible that they are that much cruel and ccouldn't care less that their brother and son has just passed away – look at the Jackson brothers for example (they couldn't waste another minute b4 taking off to Jamaica for a concert). LaToya Jackson just realeased her song dedicated to Micahel (what a load of rubbish!).

  what do u guys think?

  I love you wherever ur Michael – just aches so bad to think that u had to go to this kind of extreme to get a bit of peace and quite..damn those paparazzis!!

 159. thelostchildren Says:

  I really do not support this view. if so, please explain the home videos. they were already released back in 2001. we aren't sure what their roles in this matter are, but it is safe to say those are his biological kids.

  btw dr arnold klein's self-proclaimed former lover spoke out saying he was told by dr klein that dear Michael Jackson was physically abused by his father, kicking him in sensitive areas and leaving him infertile. cannot believe there are such blood-sucking money-prioritising-and-sucking leeches around.
  wait, the media.

 160. thelostchildren Says:

  ages? it's a few weeks. even if the fastest-planned memorial were to be organised, do you expect it to be a few days after to keep that trauma of losing your father 'raw' and 'fresh'?
  death is where someone is gone and you have no idea where the person is, what's the status of the person, how're they doing etc. all the more excruciating is when you love the person, you want to know how they are. when they're dead, that curiosity is never gonna be fulfilled, leaving a permanent gap in you.
  people who have not even met the person, or the deceased might have been before their time, but someone people can still be affected and struck by it. death is never gotten over quickly, even with kids (who by the way might be the most affected; this is a defining moment in their lives. your life being shaped by death of a loved one? ouch.); in fact it'll never be over.
  even if you do not endorse this theory, or others, have the respect for others' work.

 161. dinamitas Says:

  Exactly why are they here if they think he's dead, did they just happen to come across this site by accident

 162. dinamitas Says:

  Loving the new look but im finding it hard to post in forums using my mobile, does anyone know how to?

 163. charliechaplin Says:

  Here's a nice article about MJ. Left me teary-eyed:

  http://ebmpublishing.com/articles/09july/jackson.html

 164. thelostchildren Says:

  cannot. agree. daugiau. hope, and some parts of objectivity and observation on the provided information, has relished in me the possibility he might still be alive. supposed 'reality' (ie do you REALLY think such a large-scale affair can be convincingly pulled off) and on my part a lil of skeptism has always drawn me back. I'm 50/50 on this, but 100% hoping he is alive.
  however, we need to distinguish facts from fictitious factuality, if not won't we be like the blasted media who draws reports from 'undisclosed'/'related to the'/'long-lost' family/friend/employee sources and reportedly/supposedly/apparently hands us the infomation that we are supposed to take according to their supposed authority? what will separate us, and hence make our case as convincing as it is, from the media is that we separate hypothesises and assumptions that can be decevingly convincing from the hard cold truth. let's do this for truth's sake.
  whereever he is, he is def gone for the moment; let's continue his life by living it, the exemplary way he did (X

 165. charliechaplin Says:

  Here's a nice blog about MJ.

  http://ebmpublishing.com/articles/09july/jackson.html

  Left me teary-eyed.

 166. sutranovia Says:

  MJ knows what to do to get people to belive he is gone and that thru media ma nipulation. who knows what this man has gone thru and is going thru maybe he was threaten to point where he had to do this hoax for his own good and the good of his family. maybe its a big joke like the old war of the world.,or MJ wants to see how this situation can be played out by introduceing bits and pieces of fact and fiction and making it into its own big reality of media truth.

 167. JC.LOVES.MJ Says:

  well my cousin who lives in Cali, is a pilot, and he said down at the offices, people have been saying MJ booked his private or one of the companies jets a week before, so he can be flown outta the country 2 days after his death. The plane was indeed used. I dont think anyone else but MJ is gonna use it. I have my doubts over iy, but then again we are talking about THE Michael Jackson, he has a history of doing such things. Wat are peoples thoughts on this?

 168. Samantha Says:

  As they say, “good things come for those who wait”.

Leave a Reply

Jūs turite būti prisijungęs ir parašyk komentarą.